Сведка часу

• 02.03.2018
У філіяле Нацыянальнага гістарычнага музея Рэспублікі Беларусь “Дом-музей I з'езда РСДРП” з 1 па 18 сакавіка 2018 года будзе праходзіць юбілейная выстава “Сведка часу”, прысвечаная 95-годдзю Дома-музея і 120-годдзю I з'езда РСДРП.

У 2018 годзе спаўняецца 95 год з дня адкрыцця Дома-музея I з'езда РСДРП, а таксама 120 гадоў I з'езда РСДРП. На працягу многіх гадоў Дом-музей з'яўляецца адным з самых знакавых турыстычных аб'ектаў г.Мінска, які стаў сведкам многіх гістарычных падзей, якія ахапілі амаль векавы перыяд жыцця горада і краіны.

За гады існавання музея яго наведалі шматлікія дэлегацыі і палітычныя дзеячы розных краін свету сярод якіх кубінскі лідэр Фідэль Кастра, Генеральны сакратар Цэнтральнага камітэта Кампартыі Югаславіі Іосіп Броз Ціта, кіраўнік ГДР Вальтэр Ульбрыхт і многія іншыя. Гэтаму дому прысвячалі свае вершы беларускія паэты Пятрусь Броўка, Мікалай Аўрамчык, Эдзі Агняцвет, туркменскі паэт Рухі Аліеў, балгарскі Найдзен Вылчаў і многія іншыя.

Адкрыты ў 1923 годзе, музей сёння з'яўляецца адным з найстарэйшых уРэспубліцы Беларусь. Падрыхтаваная сумесна з Нацыянальным гістарычным архівам Беларусі, Беларускім дзяржаўным архівам навукова-тэхнічнай дакументацыі юбілейная выстава знаёміць з матэрыяламі, якія адносяцца да гісторыі дома па вул. Захар'еўскай, а таксама да стварэння ў ім музея.

Наведвальнікі змогуць пазнаёміцца ​​з рэдкімі фатаграфіі, якія захавалі гістарычныя моманты з жыцця Дома-музея, кнігамі, перыядычнымі выданнямі і іншымі матэрыяламі, якія маюць дачыненне да яго гісторыі.

Чакаем Вас на юбілейнай выставе “Сведка часу”!